Kryptomeny v panike, bitcoin vymazal celý rok
Kryptomeny v hlbokom prepade: Bitcoin stratil celý rok
Kryptomenný trh prechádza obdobím značnej nestability, keď sa celková trhová kapitalizácia znížila o viac ako 1,2 bilióna dolárov. V tomto dramatickom kontexte bitcoin, ktorý sa predtým tešil veľkým ziskom, tvrdohlavo stratil približne 35 % svojej hodnoty, pričom jeho cena dosiahla úroveň okolo 81-tisíc dolárov. Ostatné kryptomeny, ako ethereum, sa od svojich maximálnych hodnôt prepadli ešte hlbšie; ethereum zaznamenalo pokles o približne 46 %.
Podľa analytika finančných trhov Mateja Bajzíka panuje na trhu s kryptomenami absolútna panika. Dôvodom pre dramatický pokles nie je len jedna konkrétna udalosť, ale súhru viacerých faktorov, ktoré zo sebou nesú identickú tendenciu – teda pokles. Najvýraznejšie sa odráža prehodnotenie očakávaní ohľadom zníženia úrokových sadzieb v USA, ktoré sa pred mesiacom zdali takmer nevyhnutné, no aktuálne trh vidí len približne 30-percentnú šancu na ich zníženie. Tento posun vytvára tlak na rizikovejšie trhy, medzi ktoré kryptomeny jednoznačne patria.
V súvislosti s touto nestabilitou Bajzík upozorňuje na masívny odlev kapitálu zo spotových krypto ETF. Takéto správanie investorov vedie k núteným predajom, pri ktorých správcovia fondov musia predávať podkladové aktíva, čím ďalej oslabujú trh a predlžujú proces zotavenia po dočasných obnovách.
K druhej skupine problémov možno zaradiť technické otázky výpredajov. Prudké pohyby cien na trhu spúšťajú likvidácie napákovaných pozícií, čo vedie k automatickému uzatváraniu stratových pozícií zo strany búrz. Tento mechanizmus, ktorý vyvoláva združený predajný tlak, má za následok ďalší prehlbujúci sa pokles cien kryptomien.
Bajzík varuje, že stabilizácia kryptomien je možná až po pozastavení odtokov z ETF alebo zásadným posunom v komunikácii zo strany amerického Fedu. Do tej doby je potrebné počítať s pokračujúcou volatilitou a citlivosťou na každú novú informáciu z trhu, ktorá môže mať na cenu kryptomien zásadný dopad.


