Orbán: Európa sa rozhodla ísť do vojny do roku 2030. Voľby budú posledné pred vojnou.
Orbán: Európa sa pripravuje na vojnu do roku 2030, voľby budú posledné pred konfliktom
Viktor Orbán, predseda maďarskej vlády, vo svojom nedávnom vyhlásení varoval, že Európa sa rozhodla ísť do vojny do roku 2030. Povedal, že nadchádzajúce aprílové parlamentné voľby budú poslednými, ktoré sa konajú pred týmto potenciálnym konfliktom. „Kým bude vládnuť národná vláda, Maďarsko nepošle zbrane, peniaze a ani mladých ľudí na Ukrajinu,“ tvrdil v prejave, ktorý odznel vo Várkert Bazár v Budapešti.
Orbánova vyjadrenia prichádzajú v kontexte narastajúceho napätia v Európe. Rovnako zdôraznil, že Brusel sa rozhodol poraziť Rusko na ukrajinskom území a vojenské prípravy prebiehajú vo viacerých krajinách, okrem Maďarska a Slovenska. Poukázal na to, že deväť krajín už zaviedlo povinnú vojenskú službu a niektoré z nich rozšírili povinnosť aj na ženy.
Orbán sa tiež zaoberal otázkou vojenských výdavkov, ktoré podľa neho prudko vzrástli. Upozornil, že Európska únia doteraz investovala takmer 200 miliárd eur do vojny na Ukrajine, pričom v decembri poskytla ďalších 90 miliárd vo forme pôžičiek. Ministerský predseda označil takto masívne výdavky za obrovskú nezodpovednosť.
Na politickej scéne sa šíria obavy, že Brusel a globálne korporácie, predovšetkým Shell a Erste Bank, sa snažia ovplyvniť výsledky volieb v Maďarsku. Orbán varoval, že existuje hrozba, že nová vláda môže byť dosadená v dôsledku tlaku týchto súkromných záujmov. Shell reagoval na obvinenia Orbána, že sa zvyčajne nevyjadruje k politickým otázkam, ale potvrdil, že v Maďarsku čelí tlaku zo strany vlády kvôli mimoriadnym daniam a reguláciám cien palív.
Erste Bank, ako jedna z významných finančných inštitúcií, odmietla zasahovanie do politiky a potvrdila svoju úlohu stabilného investora v krajine. Taktiež podčiarkla, že Orbánove daňové opatrenia voči bankovému sektoru sú dlhodobým problémom.
Péter Magyar, predseda opozičnej strany TISZA, sa ohradil voči tvrdeniam, že by jeho strana bola projektom Bruselu. Tvrdí, že ich aktivita je odpoveďou občanov na korupčné praktiky súčasnej vládnej garnitúry a kritizoval Orbánovu vládu za vytvorenie oligarchie, zatiaľ čo reči o národnej suverenite považuje za odvádzanie pozornosti od skutočných ekonomických problémov.


