70-tisíc pre mňa, 150-tisíc pre starostu. Polícia po rokoch obvinila sprostredkovateľa úplatku.
Polícia obvinila sprostredkovateľa úplatku v rámci korupčnej kauzy
V Bratislave sa opäť rozprúdil prípad korupcie, ktorý sa týka bývalého starostu Nového Mesta, Rudolfa Kusého. Podľa aktuálnych správ, vyšetrovateľ obvinil osobu, ktorá údajne požiadala o úplatok vo výške 220 000 eur od stavebníka výmenou za vydanie územného rozhodnutia pre stavebný projekt. Z tejto sumy mal sprostredkovateľ pre seba ponechať 70 000 eur, zvyšok vo výške 150 000 eur mal previesť starostovi.
Spor medzi starostom a stavebníkom
Rudolf Kusý, ktorý sa stal stredobodom pozornosti v tejto kauze, mal od stavebníka požadovať sumu 150 000 eur za to, že podpíše územné rozhodnutie na výstavbu dvoch bytových domov v Kramároch. K zadržaniu Kusého došlo 16. novembra 2022, keď Národná kriminálna agentúra (NAKA) zorganizovala akciu zameranú na korupciu s názvom Development. Starosta bol zadržaný priamo na úrade aj doma, pričom komunikáciu o úplatkoch mal nahrávať jeho agent.
Kusého obvinenie a jeho postoj
Po obvinení z prijímania úplatku sa Kusý vzdal svojej funkcie starostu, avšak opakovane tvrdil, že je nevinný a o žiadny úplatok nežiadal. V rámci prebiehajúceho vyšetrovania sa polícia vyjadrila, že bude monitorovať a reagovať na akékoľvek ďalšie podozrenia z korupcie v súlade s právnymi predpismi. Kusý čelí obvineniam z obzvlášť závažného zločinu, pričom jeho doterajšia politická kariéra je ohrozená.
Vzhľadom na budúcnosť
Rudolf Kusý čelí ťažkým otázkam z hľadiska svojich politických ambícií a budúcnosť jeho kariéry v politike sa zdá byť neurčitá. Ešte v júni 2023 sa generálny prokurátor SR postavil proti Kusého návrhu na zrušenie obvinenia. Je evidentné, že táto kauza, plná dramatických zvratov a otázok ohľadom korupcie vo verejných funkciách, si vyžaduje zvýšenú pozornosť a dôkladné preverenie zo strany orgánov činných v trestnom konaní.


