Po škandále s kombinézami prišli následky. Topím sa v dlhoch, priznal olympijský šampión.

Po skandale s kombinezami prisli nasledky Topim sa v dlhoch priznal olympijsky sampion

Škandál s nelegálnymi úpravami kombinéz narušil lyžiarske majstrovstvá sveta

Tohtoročné lyžiarske majstrovstvá sveta v Trondheime sa ocitli v tieni vážneho podvodu, ktorý okolo seba strhol pozornosť športovej komunity. Dvojica nórskych skokanov na lyžiach, Marius Lindvik a Johann André Forfang, zaplatila vysokú cenu za svoje neprípustné praktiky, keď bola nakoniec diskvalifikovaná po odhalení nelegálnych úprav na kombinézach. Forfang, olympijský víťaz a dvojnásobný majster sveta, sa teraz musí vyrovnať s dôsledkami, ktoré sprevádzajú tento škandál.

„Áno, som v tom až po uši a topím sa v dlhoch,“ priznal Forfang v nedávnom rozhovore pre nórsky denník Dagbladet. Po incidentne, ktorý ho pripravil o značnú časť jeho zárobku, sa jeho finančná situácia dramaticky zhoršila. „Naučil som sa, že financie vždy podliehajú plánovaniu. Predtým som nemusel vyhrávať preteky, aby som to zvládol, ale teraz sú moje záväzky vyššie, keďže som založil rodinu a postavil dom,“ dodal.

Dôsledky škandálu a pokuty

Situácia sa vyostruje, keď nórski reprezentanti, including Lindvik a Forfang, prišli nielen o cennú skúsenosť na prestížnych pretekoch, ale aj o pokuty vo výške približne 2000 eur a trojmesačnú suspendáciu od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). V podozrení boli aj ďalší nórski skokani ako Kristoffer Eriksen Sundal, Robin Pedersen a Robert Johansson, avšak neprijali sa žiadne ďalšie disciplinárne opatrenia.

Eriksen Sundal uviedol, že dištanc v posledných pretekoch sezóny mal preňho katastrofálne následky. „Prišiel som o priemerný ročný plat v Nórsku, čo je okolo 600-tisíc nórskych korún, teda približne 50-tisíc eur,“ vysvetlil. Okrem toho mu ušli ďalšie výhody, ako cestovanie na exhibičné preteky, kde mohol získať hodnotné finančné ohodnotenie.

Nastáva nová sezóna s nádejou na obrat

Po tejto hanebnej kapitole sa nórski skokani snažia rehabilitovať svoje meno a pripraviť sa na blížiace sa ZOH 2026 v Miláne a Cortine. Dúfajú, že z tejto skúsenosti si zoberú ponaučenie a že budú môcť naďalej reprezentovať svoju krajinu bez hanby a skandálov. „Musíme sa posunúť dopredu a prekonať tento ťažký moment v histórii nórskych skokov na lyžiach,“ uzavrel Eriksen Sundal s očakávaním na nadchádzajúce výzvy.

Zdroj: sportweb.pravda.sk/zimne-sporty/clanok/774952-ms-v-lyzovani-2025-skandal-skoky-na-lyziach-podvod-kombineza-dlh/