Bojový ring: 15 policajtov chránilo lekárku a sestričku

Bojovy ring 15 policajtov chranilo lekarku a sestricku

Boj o bezpečnosť zdravotníkov v Bratislave

Bratislavská nemocnica Ružinov sa stala dejiskom incidentu, ktorý dramaticky odhalil rastúci problém násilia voči zdravotníckemu personálu. V sobotu, 3. januára, pacient, ktorého do nemocnice priviezli záchranári, zaútočil na lekárku a zdravotnú sestru na urgentnom príjme. Situáciu neurčitej krízovosti dokázalo zvrátiť až 15 policajtov a súkromná bezpečnostná služba (SBS), pred ktorými boli zdravotníci pod neustálym ohrozením. Polícia pacienta obvinila z trestného činu nebezpečného vyhrážania.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, Eva Kliská, podrobne popísala dramatické okolnosti útoku. Pacient sa začal správať agresívne už pri odbere krvi, pričom kričal na sestričku obviňujúc ju z neschopnosti. Jeho agresivita sa znásobila, keď mu sestra chcela vykonať test na COVID-19, a situácia vyvrcholila, keď v ambulancii vtrhla jeho manželka, ktorá sa taktiež dožadovala pozornosti.

Pred samotným zásahom bezpečnostných zložiek sa obvinený vyhrážal lekárke a sestričke smrtelnými útokmi. Kliská uviedla, že pacient zahnal lekárku do kúta, kde sa jej opakovane vyhrážal zabitím, a zdravotnú sestru chytil za krk. Tento incident podčiarkuje naliehavosť potreby zabezpečiť bezpečnosť zamestnancov zdravotnej starostlivosti, ktorí čelili bezprecedentnému tlaku a stresu.

Riadenie UNB a ministerstvo zdravotníctva už upozornili na znepokojujúci nárast verbálnych a fyzických útokov na zdravotnícky personál. Riaditeľ UNB, Alexander Mayer, prehlásil, že personál je každý deň vystavený nadávkam a vyhrážkam len preto, že sa snaží pomôcť pacientom, často pod vplyvom alkoholu alebo drog.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško ostro odsúdil akúkoľvek formu násilia a vyjadril vďaku za rýchly zásah polície. Zdôraznil, že zdravotníci majú právo na bezpečné pracovné prostredie a akékoľvek násilné správanie musí čeliť nekompromisným dôsledkom. Tento incident je tragickým odrazom narastajúcej agresivity voči odborníkom v oblasti zdravotnej starostlivosti a volá po urgentných opatreniach na zlepšenie ich ochrany. Takéto prostredie je pre dlhodobé poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti nesprávne a neudržateľné.

Pre zdravotných pracovníkov, ktorí deň čo deň obetujú svoje zdravie a energiu pre blaho pacientov, sú agresívne ataky zdrojom neustálych obáv a stresu. Zdravotníci majú svoje rodiny a blízkych, ktorí by rádi videli, aby sa po každej službe vrátili domov bez ujmy. Každý zásah, ktorý zmierni a ochráni ich prácu, je mimoriadne dôležitý.

Zdroj: spravy.pravda.sk/domace/clanok/780839-bojovy-ring-bratislavska-nemocnica-lekarku-a-sestricku-muselo-pred-agresivnym-pacientom-s-rodinou-chranit-15-policajtov/