Maďarská vláda poskytne právnu pomoc Maďarom v SR
Maďarská vláda poskytne právnu pomoc Maďarom v Slovenskej republike
V stredu slovenská vláda diskutovala o legislatíve, ktorá sa týka Benešových dekrétov, zákonov považovaných za diskriminačné voči maďarskej menšine na Slovensku. K tomuto tématu sa vyjadril aj premiér Robert Fico, ktorý varoval pred rastúcim napätím v predvolebnom roku. Gergely Gulyás, šéf úradu maďarskej vlády, uviedol, že kabinet sa rozhodol poskytnúť právne zastupovanie Maďarom žijúcim v SR, ktorí sa cíti byť diskriminovaní.
Maďarská vláda sa v priebehu uplynulých rokov opakovane postavila na stranu Maďarov žijúcich mimo svojich hraníc. Gulyás upozornil, že uplatňovanie Benešových dekrétov stále pretrváva, čo spôsobuje právne problémy, najmä v oblasti vlastníckych práv k pôde a nehnuteľnostiam. „Kolektívna vina je v Európe 21. storočia neprijateľná,“ povedal Gulyás a zdôraznil, že maďarská vláda je pripravená podporiť každého, kto sa ocitne v situácii diskriminácie.
Fico sa postavil proti vytváraniu negatívneho obrazu Slovenska ako „spálenej zeme“ a pripustil, že napätie sa bude s blížiacimi sa voľbami zvyšovať. Maďarská strana vyjadrila obavy, že právny systém na Slovensku nie je konzistentný a upozornila na prekážky, ktorým čelí maďarská menšina v otázkach vlastníckych práv.
Maďarsko sa tiež obrátilo na Brusel s požiadavkou o pomoc vo veci Benešových dekrétov, pričom Gulyás vyjadril nádej, že situácia sa v Európe po druhej svetovej vojne stabilizuje a nezopakuje sa. „Uhradíme právne náklady a poskytneme pomoc pri kontaktovaní fórum pre ľudské práva,“ uzavrel. Tento krok len podčiarkuje zložitú situáciu medzi Maďarskom a Slovenskom a ukazuje na históriu, ktorú je zložitá z pochopenia a uznania práv oboch krajín.


